Rehber Bilgiler

Saç Kurutma Makinesi Fiyatları ve Modelleri Analiz

Saç kurutma makinesi satın al madan önce sorulabilecek tüm sorular bu yazıda 1 dakika içinde yanıt buluyor. 1 dakika içinde “Fön makinesi ile saç kurutma makinesi arasındaki fark nedir? En iyi saç kurutma makineleri hangileridir? Fiyatları ne kadardır? Hangi markalar tavsiye edilir? Nereden temin edilir?” gibi sorular açıklığa kavuşuyor. Yazının sonunda piyasada memnuniyet düzeyi yüksek olan saç kurutma ve fön makinelerinden tavsiye edilen modelleri de bulabilirsiniz. İhtiyacınız seçiminizi belirleyecek asıl etkendir. Nasıl bir fön makinesine ihtiyacınız var?


Saç kurutma makinesi satın almadan önce ilk olarak ihtiyacın belirlenmesi gerekiyor. Eğer çok zor şekil alan saçlarınız yoksa ve amaç sadece saç kurutmak ise bütün saç kurutma makineleri bu işi yapabiliyorlar. Sadece basitçe saç kurutmak için kullanılacak makinelerde asıl önemli olan ürünün fiyatıdır. Çünkü bu amatör makineler, internette her tür ürünün satıldığı pazar yeri sitelerinde kargo dahil 150-200 liraya bile bulunabiliyor. Eğer saçlarınız çabuk kuruyor ise ve saçlarınıza şekil verme ihtiyacınız yok ise bu ucuz makinelerden birini sipariş verebilirsiniz.
Peki saçlarınız çok gür, uzun, zor kuruyan yapıda ise ya da saçlarınıza şekil vermek, fön çekmek istiyorsanız, kaliteli bir fön makinesine ihtiyacınız varsa, hangi makineleri tercih etmelisiniz?

Fön çekmek, saça şekil vermek ya da daha hızlı kurutmak istendiğinde ihtiyaç duyulacak makine kuaför tipi bir fön makinesidir. En iyi saç kurutma makineleri profesyonel fön makineleridir. Ancak bu konuda da doğru markayı bulana kadar bir çok ürünü satın alıp denemek ve boşa para harcamak olasıdır. Çünkü bu ürün grubu profesyonel olmayan tüketiciler için tuzaklar ile doludur.
Peki fön makinelerindeki bu tuzaklar nelerdir? Neden doğru ürünü tercih etmek bu kadar zordur?

Çünkü bireysel kullanıcıların bu ürünler hakkında yeterli deneyimi yoktur. Her geçen gün kişisel bakımına önem veren insanların sayısı artıyor. Profesyonel ürünlere ulaşmak ve kullanmak talebi de artıyor. Sonuçta büyüyen ekonomik pastadan pay almak isteyen bir çok firma çeşitli pazarlama hilelerine başvuruyor. Bu markalar genelde fritöz, fırın, ütü üretirken edindikleri marka bilinirliği ile piyasadan pay kapmaya çalışan elektrikli ev aletleri üreticileridir. Bu markalar aslında sıradan bir saç kurutma makinesi olduğu halde tasarımı ve model isimleri ile profesyonel fön makinesi gibi pazarlanan makinelerdir. Öncelikle tercih yaparken hangi tür makinelerden uzak durmak gerekir bilinmelidir. Peki siz hangi tür saç kurutucular profesyonel değildir biliyor musunuz?

Fırın, ütü üreten markaların fön makinesi diye pazarladığı amatör saç kurutma makinelerinden uzak durmak gerekir. Bu markaların ürünleri profesyonel olduklarını iddia ederler, dergilerde, televizyonlarda çekici reklamlarla boy gösterirler. Ancak hiç bir kuaför salonunda evdeki fritöz markası ile aynı marka bir fön makinesi göremezsiniz. Bu markalar sadece profesyonel imajı vererek, janjanlı tasarımlarla göz boyayarak, makinelerini daha yüksek fiyata satarlar ve daha fazla kar etmeyi amaçlarlar. Üstelik kullanıcılar kendilerine kaza ile zarar verip tazminat ödetmesinler diye bir çok makinenin gücü de kasıtlı olarak düşük tutulur. Bu gruptaki markaları iyi bildiğimiz için bu ürünleri elemek kolay.
Peki diğer profesyonel süsü verilmiş saç kurutma makineleri nasıl anlaşılır?

Elbette yasal problemler yaşamamak adına marka ve model ismi paylaşılması mümkün değildir. Ama amatör saç kurutma makinelerinin ortak özellikleri üzerinden eleme yapılabilinir. Genelde bu ürünler Çin’den ithaldir. Bu makineler tasarımsal olarak profesyonel fön makinelerine benzerler ama içlerindeki motorları ve rezistans güçleri çok düşüktür.

Profesyonel süsü verilen fön makinelerinin ayırt edici özelliklerinden biri de bu ürünlerin tanıtımlarındaki tutarsızlıklardır. Mesela İtalyan olduğu ile ilgili reklamları yapılan bir makinenin üzerinde (Made in Turkey) yani Türkiye’de üretiliyor yazabilir.
Turbobella gibi nadir bir iki profesyonel fön makinesi markası dışında Türkiye’de üretilen fön makinelerinin de büyük çoğunluğu profesyonel fön makinesi değildir.
Amatör makinelerin sahip olduğu bir diğer ortak özellik de renk alternatifleridir. Bu profesyonel görünümlü makineler renkli tasarımları ile sıradan kullanıcıları kendilerine çekmeye çalışabiliyor. Tam profesyonel fön makineleri 1 veya 2 renk çeşidine sahiptir (genelde siyah ya da beyaz). Oysa profesyonel süsü verilen saç kurutucular bireysel kullanıcıları hedefledikleri için çok farklı canlı renklerde satılabiliyor. Üstelik bu ürünler fiyat olarak da profesyonel fön makinelerine yakın fiyatlara satılabiliyor.
Peki profesyonel fön makineleri nasıl anlaşılır ve fiyatları hangi aralıktadır?

Profeyonel fön makinelerini güçlerinden, fiyatlarından menşeilerinden anlayabiliriz. Öncelikle profesyonel fön makineleri bir kaç istisna dışında hemen hepsi İtalya’dan ithaldir. İtalya kuaför malzemeleri konusunda dünyanın lider ülkesidir. Bu nedenle bazı fön makineleri sanki İtalya’dan ithalmiş gibi pazarlama taktikleri uygulayabiliyorlar. Aslında bu sahte makineler Türkiye’de imal ediliyor ya da Çin’den ithal ediliyor. Makinenin gücü de en büyük etkenlerden biridir. Şu anda piyasadaki en güçlü makine Türk malı olan profesyonel fön makinesi markası Turbobella’nın ion9000 modeli. 2700 watt gücündeki bu profesyonel fön makinesi Avrupa’dan ithal edilen profesyonel makinelerden bile daha güçlü. Peki 2700 Watt’tan daha güçlüsü var mı?
Piyasada 3000 watt, 4000 watt olduğunu iddia eden makinelere de rastlanmaktadır. Ancak bu ürünlerin asıl değerleri 1600-1800 watt civarındadır. İtalya’dan ithal edilen fön makinelerinin çoğu ise 2200-2400 watt aralığındadır. Fiyat aralığı da karar vermekte bir etken olabilir. Profesyonel fön makinelerinin fiyatları 500 TL’nin altında değildir. Özellikle döviz kurlarındaki son yükselme ile ithal makinelerin fiyatları 1500-2000 lira bandına çıkmış durumda.
Peki profesyonel fön makineleri nereden temin edilir?

Profesyonel fön makineleri sadece kuaför malzemeleri satan toptancılarda bulunur. Bu makineler her tür ürünün satıldığı internet sitelerinde ya da teknoloji marketlerde bulunmaz. Bu tarz sitelerde satılan ürünler başlıklarında ve açıklamalarında profesyonel oldukları yazsa da büyük ihtimalle basit saç kurutma makineleridir. Hatta bu sitelerdeki ürün yorumlarının da manipüle edilebildiği bilinen bir gerçektir. İşin özeti profesyonel fön makineleri, sadece profesyonellere ürün satan kuaför malzemeleri toptancılarında ve sadece kuaför malzemeleri satan websitelerinde bulunur.
Peki hangi marka ve hangi model seçilebilir? Piyasada en çok tavsiye edilen makineleri sıralayalım.1)
TURBOBELLA ion9000 2700 Watt 549 TL (indirimi uzatmışlar 490 TL den stoklar bitene kadar satılıyor)

Turbobella’nın birinci sıraya yerleşmesinin nedeni gücü, Türk malı olması ve fiyatı. Ürün hem 2700 watt gücü ile piyasadaki en güçlü model hem de Türkiye’de imal edildiği için parçasını bulmak satış sonrası destek almak kolay. Döviz kurlarındaki yükseliş ile ile birlikte ithal makine fiyatları yükseldiği için Turbobella’nın fiyatı da çok avantajlı hale geldi.
Ev kullanımına da uygun, erkek saçı için de bayan saçı için de uygun bir model. En büyük dezavantajı sadece kuaför malzemeleri toptancılarında satılıyor. O yüzden sıradan kullanıcılar bu makineyi kolay kolay bulamıyor.


2) Ceriotti 4200 – 2400 Watt (1560 TL)

İtalyan tasarımı ve üretimi çok iyi bir fön makinesidir. En eski markalardan biridir. Bir çok modeli var. Bu modeli 2200 watt gücündedir. Çok ergonomik makinelerdir. Özellike uzun saatler boyunca arka arkaya fön çekmek zorunda kaldığım dönemlerde daha az yorgunluk yaratır.  Çok sessiz çalıştığı söylenemez ama fön çekmek için biraz sese katlanmak gerekiyor. Profesyonel makineler içinde sessiz çalışan makineler bulunmaz. Sessiz olduğunu idda eden makineler, saç kurutma makinesidir. Ceriotti’nin motor ömürleri uzundur. En büyük dezavantajı ithalatının istikrarsız yapılması ve piyasada istikrarsız olarak bulunması.

3) Parlux 3800 – 2100 Watt( 1850 TL)

Fön makinelerinin mercedes’i denebilir. Bir çok modeli olan İtalya’dan ithal bir markadır. Son derece kaliteli makinelerdir. Uzun ömürlüdür ve çok nadir arıza çıkartırlar. Ancak elinizden kayıp düşerse büyük sıkıntı yaşayabilirsiniz. İthal makineler genelde her sene bir yeni model ile güncellenir ve eski modelin ithalatı durabilir. Yedek parçasını bulmak zorlaşabilir. Bir de makineler kendileri arıza yapmasalar bile çocuğunuzun ya da sizin elinizden kayıp düşebilir. En büyük dezavantajı ise fiyatı. Son yıllardaki döviz kurundaki artış ile birlikte fiyatlarını resmen 3’e katladılar. 3-4 sene önce 300 lira bandında satılırken bugün en ucuz modelleri 1500 liradan başlıyor 2000 liraya kadar çıkıyor.


SİZ DE KONU ALTINDA SATIN ALDIĞINIZ MEMNUN KALDIĞINIZ YA DA KALMADIĞINIZ ÜRÜNLERİ YORUM ALANINA YAZABİLİR YAZININ GÜNCEL KALMASINA KATKIDA BULUNABİLİRSİNİZ.

7 Yorumlar

Yorumlar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler İçerikler

To Top