Kuaför Fön Makinesi Nasıl Seçilir?

En İyi Fön Makinesi Hangisi?

Güzel görünümlü bir fön ya da hızlı şekilde saç kurutmak için kuaför fön makinesi kullanmak gerekir. Eğer elinizde bir “kuaför fön makinesi” ve profesyonel fön fırçası tutmuyorsanız harika görünümlü bir fön çekmek neredeyse imkansızdır. Kuaförler yılların deneyimi ile en iyi fön makinesi hangisi hemen anlayabilirler. Ancak sıradan insanlar için “en iyi saç kurutma makinesi” hangisi anlamak kolay değildir. 2023 yılı için güncellediğimiz bu yazımızda size profesyonel fön makinesi nasıl anlaşılır açıklayarak anlatacağız ve fön makinesi tavsiyesi isteyenler için en iyi fön makinesi markalarını sıralayacağız. Fön makinesi fiyatları hakkında bilgiler vereceğiz. Unutmamak gerekir ki fön makinesi aslında özel olarak tasarlanmış profesyonel saç kurutma makinesi‘dir.

fön makinesi markaları profesyonel

KUAFÖRLERİN KULLANDIĞIN FÖN MAKİNELERİ

En güçlü saç kurutma makinelerine fön makinesi denir demiştik. Bu makineler basınçlı çok sıcak hava üfleyerek saç şekillendirmek için kullanılır. Ve kuaförler piyasadaki en güçlü fön makinelerini kullanırlar. Bu makineleri satın alabileceğiniz asıl kaynaklar kuaför malzemeleri satan toptancılardır. Profesyonel fön makinesi elektrikli ev eşyası satan mağazalarda ya da marketlerde bulunmaz. Bu makineler mutfak robotu yapan firmalar tarafından değil, güzellik sektörüne üretim yapan firmalar tarafından üretilirler. Bu makinelerin motor güçleri genelde 2200 Watt üzeridir. Piyasada bulunan kuaförlerin kullandığı fön makinelerinden en güçlü fön makinesi 2700 Watt (Turbobella) gücündedir. Pek çok marka göz boyamak amacıyla 3000-3200-5000 gibi model numaraları kullanabilir. Oysa 3200 WATT fön makinesi denilen makinenin teknik dökümanını okuduğunuzda sadece 1800 watt olduğunu görebilirsiniz. Fön makinesi alırken model numarası ile fön makinesinin watt değerini bir birine karıştırmamaya özen gösteriniz.

PROFESYONEL SÜSÜ VERİLMİŞ AMATÖR MAKİNELER

Fön makinesi pazarındaki en büyük karmaşa profesyonel diye pazarlanan amatör saç kurutma makinelerinden kaynaklanmaktadır. Özellikle Çin’den gelen bu makineler profesyonel fön makinesi tasarımına sahiptir. Bu makineler her zaman kutusunda yazandan düşük güce sahiptir. Sanki profesyonel makineymiş gibi marketlerde, mağazalarda, internetteki büyük sanal mağazalarda süslü kelimeler ile pazarlanmaktadır. 300-400 lira arasında satılan bu saç kurutma makinelerinin fiyat politikası tutturabildiğinedir. Mağazadan 750 liraya aldığınız bu makineleri başka bir yerde 500 hatta 450 liraya görebilirsiniz. Bu makinelerin ucuz fön makinelerinden tek farkları tasarımlarının taklit olmasıdır. “Doğan görünümlü şahin” benzetmesi bu makine grubunu tanımlar. Bu makineler son zamanlarda kuaför malzemeleri satan bazı sanal mağazalarda da görünmeye başlamıştır. Size kuaförlerin bu makinelerden uzak durduğu gibi uzak durmanızı öneririz. Fön makinelerinin fiyatları size çin malı doğan görünümlü şahinleri ayırt etmeniz için referans verir. Ayrıca size fiyatlarına göre makineleri ayırtedebilmeniz için de bilgiler vereceğiz.

FÖN MAKİNESİ MUTFAK MALZEMESİ DEĞİLDİR

Bazı elektrikli ev aletleri üreticileri de büyüyen güzellik pazarına kayıtsız kalamamış ve fön makinesi pazarına girmişlerdir. Ütü, fritöz üreten bu firmalar saç kurutma amacıyla hazırladıkları fön makinelerinin yanına, profesyonel makineymiş gibi pazarlanan fön makinelerini de eklediler. Janjanlı kutularda gelen, kuaförlere hitap ediyormuş gibi “salon series”, “professional line” gibi afilli model isimlerine sahip bu makineler ile de fön çekemezsiniz. Fön ancak profesyonel bir fön makinesi ile çekilebilir. Zaten hayatınız boyunca dikkat ettiyseniz, kuaförlerinizdeki fönlerin hiç bir zaman fritöz üreten markaların fönlerinden olmadığını farketmişsinizdir.

saç kurutma makinesi fiyatları

KUAFÖR FÖN MAKİNESİ FİYATLARI

Kuaför fön makinesi seçerken en önemli kriter pek çok tüketici için fiyattır. Kuaförler profesyonel olarak konuya yaklaşırlarken tüketiciler işin ekonomik yanına öncelik verir. Doğrudan söyleyelim. 1000 liranın altında alacağınız fön makineleri profesyonel değildir. Zaman zaman 50 liralık indirimler ile bu makineleri 950 liraya alma şansınız olabilir. Ama 400-800 liraya aldığınız makine kesinlikle profesyonel fön makinesi değildir. Son 5-6 yılda Türkiye’de de profesyonel fön makinesi üreten firmalar ortaya çıkmıştır. Turbobella gibi bu nadir markalar dışında tüm profesyonel fön makineleri Avrupadan ithaldir.

profesyonel fön makinesi

KUAFÖR FÖN MAKİNESİ NASIL SEÇİLİR?

Daha önce de belirttiğimiz gibi en iyi saç kurutma makinesi aslında profesyonel fön makinesidir. Eğer profesyonel fön makinesi almak istiyorsanız, size bir makinenin profesyonel olup olmadığına ilişkin bazı ipuçlarını liste olarak veriyoruz. Bu listedeki maddelere bakarak bir fön makinesinin profesyonel olup olmadığına karar verebilirsiniz.

  • Günümüzde pek çok profesyonel fön makinası 2400-2700 watt arasında bir güce sahiptir.
  • Hiç bir profesyonel fön makinesi 2700 watt üzerinde güce sahip değildir.
  • Profesyonel fön makineleri büyük çoğunlukta tek renktir (siyah-lacivert). Rengarenk bir çok renk seçeneği olan makineler profesyonel gibi pazarlansalar da genelde sıradan kullanıcılar için üretilmiş amatör saç kurutma makineleridir.
  • Profesyonel fön makineleri sadece kuaför malzemeleri satan toptancılarda ya da sanal mağazalarda satılırlar.
  • Her tür ürünü satan internet sitelerinde profesyonel fön makinesi bulunmaz. Bu tarz sitelerde açıklamalarında profesyonel olduğu iddia edilen ve sahte yorumlar yazılmış amatör makineler profesyonel fön makinesi gibi pazarlanabiliyor.
  • Amatör makinelerin açıklamalarında 125 derece ısı, 200 derece ısı gibi yanıltıcı bilgiler bulunur, oysa makinenin rezistans ve üflediği havanın sıcaklığı ortam sıcaklığına göre değişiklik gösterir.
  • Profesyonel fön makinelerinin kendilerine özel kaliteli web siteleri olur
  • Profesyonel fön makinesi farklı fırça boyutlarıyla kullanmak için 2 fön başlığı ile birlikte satılır
  • Profesyonel fön makinelerinin fiyatı 950 liranın altında değildir. 400-800 TL arasında profesyonel olduğunu iddia eden taklit makinelere özellikle dikkat ediniz.
  • Profesyonel fön makineleri bir iki Türk markası dışında Avrupa’dan ithaldir.

PROFESYONEL SAÇ KURUTMA MAKİNESİ TAVSİYESİ

profesyonel kuaför fön makinesi

TURBOBELLA ion9000 – 949 TL (havale eft indirimi ile son 100 stok bitene kadar indirim var)

Profesyonel olarak üretilmiştir. Ancak evde kullanıma da uygundur. Hem bayan saçı hem de erkek saçı için uygun bir fön makinesidir. Turbobella Türkiye’de üretilmesine rağmen İtalya’dan ödüllü bir fön makinesi. 2700 Watt ile piyasanın en güçlü fön makinesi. Ion jeneratörü ile elektriklenmeyi de azaltan Turbobella’yı listemizde 1. sıraya oturtuyoruz. Çünkü Türkiye’de üretilen bu makine, en yüksek watt değerine sahip profesyonel fön makinesi. Ancak dövizin hızla yükselmesi nedeniyle hala ithal makinelerden daha ekonomik bir fiyatla satılabiliyor. Üstelik yerli üretim olması nedeniyle teknik servis ve yedek parça sıkıntısı da bulunmuyor. Turbobella’nın tek dezavantajı sadece kuaför malzemeleri satan mağazalarda bulunması. Bu nedenle ev kullanımına da uygun olmasına rağmen sıradan tüketici kolaylıkla ürünü tedarik edemiyor. Bu makinenin kasasını taklit ederek farklı markalarla satan bir çok marka ortaya çıktığını hatırlatalım. Orjinal ürün isteyenler için ekleyelim yetkili internet satıcılarından biri olan Kuaför Pazarı orjinal ürün satıyor.

PARLUX 3800 – 4460 TL

Parlux İtalya’nın en meşhur fön makinesi markalarından. Türkiye’de ağırlıklı olarak 3800 modeli satılmakta. 2100 Watt gücündeki makinenin en önemli özelliği ergonomisi. Arka arkaya fön çekmek zorunda kalan kuaförler için çok dengeli ve ergonomik bir tutuş imkanı sunuyır Parlux 3800. Uzun yıllar kullanılabilecek kalitede olan ürünün dezavantajları 2100 wattlık gücüne rağmen son kur değişiklikleri ile fiyatının 4500 liraya kadar ulaşmış olması.

CERİOTTİ dj4200 – 3850 TL

İtalyan tasarımını teknoloji ile buluşturan bir fön makinesi. Ceriotti Türkiye’de yeni yeni popülerlik kazanmasına rağmen Avrupa’da uzun yıllardır yaygın kullanılan bir fön makinesi. Elbette Türkiye’deki popülerliğinin yavaş artmasında 3850 lirayı aşan fiyatına karşı teknik servis ve yedek parça sıkıntılarının önemli bir payı var. Ancak ceriotti gerçekten profesyonel ve tasarım harikası bir fön makinesi olarak gönül rahatlığıyla tercih edebileceğiniz bir marka.

FÖN MAKİNESİ SAÇA ZARAR VERİR Mİ?

Fön makineleri saç kurutma amacıyla kullanıldıklarında saça zarar vermezler. Ama fön çekme işlemi saça yüksek ısı uygulayarak şekillendirme işlemi olduğu için elbette saça zarar verir. Eğer sık sık fön çekiyorsanız, ısı nedeniyle saçta oluşan hasarı onarmak için bakım uygulamalısınız. Fön işlemi saçın nem kaybetmesine ve saçın yapı taşı keratinin yıkılmasına neden olur. Bu gibi durumlarda saç parlaklığını ve esnekliğini kaybedim kırılmaya başlar. Saça keratin ve argan bazlı bakım ürünleri uygulamak saça nemini kazandırmak ve keratini yerine koymak için en iyi bakım şeklidir. CERAGAN argan&keratin gibi bir bakım serumu ile saçınızın kaybettiği nemi argan ile yerine koyarken keratin ile de saç telinde oluşan kayıpları giderebilirsiniz.