Fön Çekerken Yapılan 8 Yanlış

Ülkemizde saçlar genetik olarak kıvırcık veya dalgalı. Bir de saç tellerimiz kalın ve kabarık olunca şekil vermek oldukça zorlaşıyor. Saç şekillendirmek için en sık kullanılan yol ise fön çekerek şekil vermek. Fön evde herkesin kendi kendine uygulayabileceği bir işlem. Ama evde kendi kendine fön çekerken kuaförden çıkmış kadar güzel sonuç elde edilemeyebiliyor. Çünkü fön çekerken yapılan yanlışlar güzel görünümlü bir saç şekli elde edilmesinin önünde ciddi bir engel oluşturuyor.

Evde fön çekerken dikkat edilecek bir kaç önemi nokta ile kuaför elinden çıkmış gibi güzel görünümlü saçlar elde etmek mümkün.  Fön çekerken en sık yapılan hatalar neler?

 1. Profesyonel Fön Makinesi Kullanmama
  Profesyonel fön makinesi kullanmadan fön çekmek mümkün değildir. Evdeki amatör saç kurutma makineleri ile yapılan fön çekme girişimleri sonuç vermez. Amatör saç kurutma makineleri ile şekil vermeye çalışırken saça zarar verilir. Üstelik saçlar bir türlü şekil almaz. Çünkü fön çekmek için kuaförlerin kullandığı profesyonel fön makinelerinden kullanmak gerekir. Turbobella, Elchim ya da Parlux gibi profesyonel kuaför fön makineleri üreten markaların makinelerini tercih edebilirsiniz. Fön için güçlü bir fön makinesi gerekir. Ve yanlış makine ile doğru sonuç alınması mümkün değildir. Fön makinesi nasıl seçilir konulu yazımızda daha detaylı bilgi bulabilirsiniz.
 2. Profesyonel Fön Fırçası Kullanmama
  Profesyonel fön makinesi gibi profesyonel fön fırçası da çok önemlidir. Fön fırçanızın da profesyonel olması ve saçınızın uzunluğuna ve yapısına doğru bir boyda olması gerekmektedir. Uzun saçlarda daha geniş fırçalar, kısa saçlarda daha dar fırçalar kullanılır. Marketlerde satılan fırçalar ile fön çekemezsiniz. Bu fırçaların kılları profesyonel bir fön makinesinin ısısı karşısında önce yumuşayar sonra deforme olur. Fırça tamamen bozulur ve iş görmez hale gelir. Profesyonel fırçalar sert polyamid kıldan imal edilir. Bu malzeme esnek kalabilirken yüksek ısı karşısında deforme olmayacak dirence sahip olmalıdır. Ayrıca son yıllarda seramik boya kaplı fön fırçaları da popüler olarak kullanılıyor. Bu fırçalar ahşap fırçaların tersine, fön makinesinden ısıyı gövdelerinde depolayarak üzerlerine sarılan saça ulaştırıp işlemin kalıcığını arttırıyorlar.
 3. Sıcak Su ile Saç Yıkama
  Sıcak su ile saç yıkama da en büyük yanlışlardan biridir. Saç keratin bağlardan oluşur. Sıcak su bu bağların aralarının açılmasına ve saçın parlaklığını yitirmesine neden olur. Sıcak su ile saçınızı yıkarsanız ardından gerçekleştireceğiniz fön işleminin kalıcılığı hem daha kısa sürer hem de saçlarınız çok mat bir görüntü sergiler. Şampuan reklamlarındaki mankenlerin ışıl ışıl parlak saçları sadece bir ışık oyunu değildir. Bu mankenlerin saçları çekim öncesinde buzlu su ile yıkanmakta ve sonrasında şekillendirilmektedir. Saçınızı fön çekmek için yıkıyorsanız, dayanabileceğiniz ve hasta olmayacağınız kadar soğuk su ile yıkarsanız parlaklığı artar. Unutmayın ne kadar soğuk su ile yıkarsanız saçınız o kadar parlak olur.
 4. Islak Saça Fön Çekmek
  Fön çekmeden önce saçı belli bir seviyeye kadar kurutmanız gereklidir. Islak saça doğrudan fön çekmek hem saç tellerine büyük zarar vermekte hem de fönün görünümünü ve kalıcılığını kötü etkilemektedir. Islak saça fön çekilmez. Önce saçların ıslaklığı bir havlu yardımı ile kurulanmalı. Daha sonra fön çekmeye başlamadan saçın üzerindeki ekstra nem alınmalıdır. Fön çekilecek saç çok çok hafif nemli olabilir. Ama ıslak saça fön çekmek saç teli üzerinde telafisi uzun sürecek hasarlar verir. Saçların ışıltısını kaybetmesine neden olur.
 5. Saçı Uygun Şekilde Bölümlere Ayırmama
  Fön çekerken el pratiğinin en önemli unsurlarından biri saçı bölümlere ayırmaktır. Bir kaç toka yardımı ile saçınızı önce üst, sağ, sol ve arka olmak üzere 4’e ayırmak gerekir. Ardından da bu bölümleri çekeceğiniz fönün türüne, fırça boyutunuza uygun olarak tekrar bölümlere ayırmak gerekir. Hızla fön çekmek için fırçanızın alabileceğinden daha geniş saç bölümlerini fönlemeye çalışırsanız saçlar kabaracaktır. Burada sabır gereklidir. Ve saçı doğru şekilde bölümlemek ve bu bölümleri doğru sıra ile fönlemek çok önemlidir.
 6. Saç Diplerine Saç Kremi Uygulama
  Saç kremi yıkamadan sonra saçın karşımaması ve daha kolay taranması için kullanılan bir araçtır. Saç kremi saçların ucuna sürülür. Saç kremini saçların diplerine sürmek saç dökmeye kadar gidecek sorunlara yol açabilir. Saç kremi saç telini sıkıştırarak daha ince ve kaygan olmasını dolayısı ile daha kolay taranmasını sağlar. Diplere uygulanan saç kremi diplerde saç telinin daralmasına neden olur. Diplerde daralan saç telleri doğal şekilde tutunmakta zorlanır. Bu da fön sonrasında saçların hacmini tamamen kaybetmesine ve sönük bir görüntüye sahip olmasına neden olur.
 7. Yardımcı Ürünler Kullanmama
  İyi bir kuaför fön çekmek için sadece şampuan, krem, fön makinesi ve fön fırçası kullanır. Ancak yeni çıkan bazı yardımcı ürünler ile fön süresini kısaltmak ve fönün kalıcılığını arttırmak da mümkündür. Çok iyi bir el pratiğine sahip olunsa dahi bir kuaför kadar güçlü el hareketleri ile kendi kendine fön çekmek mümkün değildir. Bu durumda yardımcı ürünler kullanarak işi kolaylaştırma yoluna gidilebilir. Özellike çift fazlı fön suyu bu konuda oldukça güçlü bir yardımcıdır. Bu ürünü kuaför malzemeleri toptancılarında bulabilirsiniz. Ürünü saça uygulamadan önce çalkalamayı unutmayınız.
 8. Doğru El Pratiğini Edinememe
  Kendi kendine fön çekmek başka birine fön çekmekten daha zor bir işlemdir. Pek çok kuaför kendi kendine fön çekemez. Çünkü kendi kendine fön çekerken fırça ve fön makinesinin koordineli hareketlerini organize etmek farklı bir tecrübe gerektirir. Kendi kendine öğrenmeye çalışanlar için bu süreç uzun olabilir. Ancak pek çok zeki insan Youtube üzerinde kendi kendine fön çekmek ile ilgili videoları izleyerek kısa sürede bu işi öğrenebiliyorlar. Daha önce kendi kendine fön çekme konusunda deneyim kazanmış kişiler izlendiğinde ve aynen taklit edildiğinde fön işlemi giderek kolaylaşıyor.