En İyi Argan Yağı Tavsiyeleri ve Fiyatları

Argan yağı saç bakımında kendini kanıtlamış bir ürün. Yapılan bir çok bilimsel araştırmada argan yağının cilt ve saç üzerindeki harika etkileri kanıtlanmış durumda. Peki hangi argan yağını kullanmalı? Keratinli ve arganlı serumlar mı? Arganlı şampuanlar mı yoksa saf argan yağı mı kullanmalı? İnternette argan yağı ile ilgili çok fazla bilgi kirliliği mevcut. Bir çok blogger ve vlogger bilmedikleri konular hakkında kulaktan duyma bilgiler ile videolar makaleler hazırlıyorlar. Ve tüketicilerin kafalarını karıştırıyorlar. Bu yazıda kafalardaki soru işaretleri yerlerini doğru bilgilere bırakacak.

İnternetteki bilgi kirliliğine bir de kozmetik endüstrisinin göz boyamaya yönelik reklamları da eklenince işe yarayacak doğru ürünü bulmak zorlaşıyor. Aslında kozmetik endüstrisinde düşük ve orta fiyat aralığındaki ürünlerin çoğu placebo etkisi ile çalışmaktadır. Peki placebo etkisi nedir?

placebo etkisi

Placebo Etkisi Nedir?

Placebo etkisi insanların düşünce güçlerinin bedenleri üzerindeki etkisidir. Beyin bir bilgiye inandığı zaman vücuttaki biyokimyasal reaksiyonları düzenleyerek bunun gerçekleşmesini sağlar. Yani saçı dökülen 100 kişiye son teknoloji saç bakım ürünü diye C-vitamini verirseniz en az 10-15 kişinin saç dökülmesü duracaktır. Bunun nedeni ilaç değil insanların dökülmenin duracağına ilişkin inancıdır. Bu nedenle bilim adamları deneylerinde kontrol grupları kullanara placebo etkisini düzeltmeye çalışırlar. Argan yağında da bu tarz hileler kullanılmaktadır. İçinde argan yağı olmayan ya da eser miktarda argan yağı bulunan ürünler büyük reklam bütçeleri ile piyasaya sürülülüyor. Bu reklamlara inanan insanlarda saçlar sağlıklı hale geliyor ama kullandıkları ürün sayesinde değil. Placebo sayesinde. Gerçekten işe yarayan ürünleri çoğu çok büyük reklam kampanyaları düzenlemiyorlar. İsmini duymadığınız sektörel olarak kullanılan bir çok ürün her yerde markasını reklamını gördüğünüz ürünlerden daha çok işe yarıyor. Peki argan yağı gerçekten işe yarıyor mu?

argan yağları işe yarar mı?

Argan Yağı İşe Yarıyor mu?

Sorunun basit ve net yanıtı evet. Bir çok dermokozmetolojik bilimsel çalışma argan yağının cilt ve saç sağlığına olumlu etkilerini kanıtlamış durumda. Hatta argan yağının kalp sağlığına yönelik olumlu etkilerine atıf yapan araştırmalar da yayınlamıştır. Bu makalede argan yağının cilt üzerindeki değil, saç üzerindeki etkilerini anlatacağız. Argan saç telinin parlaklığını ve esnekliğini yeniden kazanmasını, hacimli görünmesini sağlar. Özellikle yıpranmış saçlarda çok hızlı bir iyileşme sağlıyor argan yağı. Sık sık duş almak, fön çekmek, saç düzleştirici kullanmak, saç boyamak, perma yaptırmak gibi işlemler saç telinin yıpranmasına neden olmaktadır. Argan yağı dökülen, yıpranmış veya canlılığını yitirmiş saçlarda son derece etklidir. Ama hangi tip argan yağı kullanmalı?

Saf Argan mı? Arganlı Serum mu?

Saf argan yağlarından çeşitli yağ kombinasyonlarına pek çok argan içerikli ürün bulunmakta. Öncelikle söyleyelim, arganlı şampuanlar ve saç kremlerinin içinde eser miktarda argan yağı vardır. Bu ürünlerden sonuç almak pek mümkün değildir. Saf Argan yağları ise cilt için kullanılabilir ama saç için kullanışlı değildir. Çünkü saça saf argan yağı sürmek saçta yağlı pis bir görünüm bırakmaktadır. Eğer pehlivan gibi yağlı bir görüntü istemiyorsanız saf argan yağı saçta kullanılmaz. Çünkü saf argan yağını uyguladıktan sonra bu yağı temizlemek gerekiyor. Saf argan yağı saçtan akar, eğer akmıyorsa pis bir görüntü vermiyorsa o argan yağı silikonla karıştırılmış demektir. Saçtaki saf yağı temizlemek de sıcak su ve şampuan ile saçı daha fazla kurutmaya neden oluyor. Peki hangi ürün ile saça bakım uygulamak gerekiyor?

argan ve keratinli saç serumu

Arganlı Keratinli Serumlar

Argan yağının en iyi formu keratinli saç serumu halinde satılan formu. Keratin saçın temel yağı taşı. Ama sadece keratinli bakım serumları saç telini onarmasına rağmen saçı sertleştiriyor. Saç esnekliğini kaybedebiliyor ve kırıklar oluşuyor. Argan ile birlikte keratin içeren serumlar hem saç telindeki keratin eksikliğini gideriyor hem de saç telinin parlak, hacimli ve esnek olmasını sağlıyor. Bu ürünlerde argan %5-10 civarı kullanılmaktadır. Argan yağı, keratin ve silikonla seyreltilmektedir. Bu sayede saçtan akmaması, saç telinde tutunarak bakım etkisini gerçekleştirmesi sağlanıyor. Peki işe yarar argan ve keratin ürünlerinin fiyatları ne kadar?

Argan Yağı Fiyatları

Argan yağı pahalı bir ürün. 60 kg argan meyvesinden 1 kg yağ elde edilebiliyor. Bu nedenle orjinal argan yağları oldukça pahalı. 10-20 ml argan, birinci sınıf keratin protein ve kaliteli silikonlardan üretilen bir saç serumu toptan satışra 400-450 lira arasında perakende satışta ise 500-600 lira civarlarında satılıyor. Bu fiyatların altındaki ürünlerin içindeki arganın ve imalatta kullanılan ürünlerin kalitesinden şüphe etmek gerekiyor. Kaliteli argan keratin içerikli serum markaları hangileri?

argan yağı tavsiye
  1. CERAGAN ARGAN & KERATİN SAÇ BAKIM SERUMU

    Piyasadaki en kaliteli Argan yağı Keratinli saç serumlarının başında geliyor. Sadece anlık etki değil, 3-6 ay arasında düzenli kullanımda saçlardaki hacim ve parlaklık artışı gözlenebiliyor, dökülmeleri durdurabiliyor. İçindeki argan yağı oranı ideal seviyesde. Ekstra olarak keratin içeriği ile saçına sık sık fön çeken ya da saç düzleştiricisi kullananların saç tellerindeki keratin yıkımını onarıyor. Saçlarınızda yağlı görüntü bırakmazken, argan yağının tüm bakım etkilerini gösteriyor. Özellikle aşırı fön, saç düzleştiricisi, ya da boya nedeniyle yıpranmış saçlarda çok etkili. Üstelik 549 TL’lik fiyatı da A kalite ürünler içinde oldukça uygun. Ürünün eksi yanı profesyonel bakım için pazarlanıyor ve seçkin kuaförlerde bulunuyor. Veya kuaför malzemeleri satan toptancılarda 24’lü kolilerde satılıyor. Tek satan yer bulmak zor olabiliyor.
  2. Alpha NewYork Organic Hydrating Mask

    Son derece güzel bir ürün. Amerika’da en çok satan argan ürünleri arasında. Bir maske şeklinde uygulanıyor. Saça iyi tutunuyor ve güçlü etki gösteriyor. Ancak fiyatı dolardaki son artışın ardından neredeyse %50 arttı. Ben hala bu kadar yüksek bir fiyatı ithal bir ürüne vermek yerine Tulyum Argantin almayı tercih ediyorum. Ama siz Amerikan kalitesini denemek istersenzi fiyatı 200 dolar civarında.
  3. Linange Anti-Age Indulgence Argan Oil and CoQ10

    Argan yağı ve içindeki qoenzim Q sayesinde hem saç bakımı hem de anti aging bakımı yapıyor. Son derece kaliteli hammade ile üretilen bir ürün ancak içineki argan yağı oranı %10 civarlarında kalıyor. Yine de %1 argan yağı ile üretilen ürünlerden kat ve kat daha güçlü baım uyguluyor. Fakat %10 argan oranı ile listemizdeki diğer ürünlerden daha yavaş etki gösterdiğini hatırlatmamızda fayda var. Bunu da içeriğindeki antioksidanlar ile kapatıyor.

Kullanıcı Yorumları

Argan yağı yorumları için aşağıdaki yorum bölümünü kullanabilirsiniz. Bu sayede okuyucular bir çok kullanıcın yorumlarını değerlendirebilirler. Argan yağı kullananlar saç bakımı ile ilgili deneyimlerini yorum alanında paylaşabilirler.