Rehber Bilgiler

Argan En İyi Saç Bakım Yağı mı?

en iyi saç serumu

En iyi saç bakım yağını arıyorsanız daha sağlıklı saçlara ulaşmak için şimdiden doğru yoldasınız demektir. Saç bakım yöntemleri içinde en etkililerin başında saç bakım yağları ve argan gelmekte. Saç bakım yağları şampuan ve saç kremlerine göre saçta daha kalıcı olan ve daha derinlemesine bakım uygulayan ürünlerdir. Bir çok çeşidi olan saç bakım yağlarının en çok talep edilen ve en etkili olan türlerini sizin için karşılaştırdık. Konunun sonunda size bakım yağı önerisinde de bulunacağız. Peki neden saç bakım yağlarına ihtiyaç duyarız?

neden saç serumu?

Neden Bakım Yağı Kullanmalı?

Günümüzde güzel görünmek adına kadınlar da erkekler de sürekli saçlarına işlem yaptırmaktadırlar. Saç rengini açmak, boyamak ve şekillendirmek için yoğun olarak kimyasal işlem ve ısı işlemleri kullanıyorlar. Saç boyama işlemi hidrojen peroksit denilen güçlü bir asit ile saçta kimyasal yanık oluşturarak yapılıyor. Bir de fön makinesi ve saç düzleştirici ile her gün ısı işlemler uygulanıyor. Bunlara ek olarak jöle, saç spreyi, wax, köpük gibi kimyasal şekillendiriciler ile saçlar ciddi şekilde yıpranıyor. Bunların üzerine bir de günümüzün yetersiz ve sağlıksız beslenme rejimi, güneş ve çevresel etkiler eklenince saçlar canlılığını yitiriyor. Peki saç bakımından önce nelere dikkat etmek gerekiyor?

saç bakım serumu

Sağlıklı Saçlar Nasıl Korunur?

Öncelikle beslenmenizde vitamin ve mineral alımınıza dikkat etmelisiniz saç kökleri öncelikle içeriden beslenirler. Günde bir kezden fazla saçınızı şampuanlayarak saçınızın kurumasına neden olmayın. Özellikle sıcak su ile saçı yıkamak yerine dayanabildiğiniz derecede soğuk su ile saç yıkamak gerekmektedir. Sıcak su saça da cilde de zararlıdır. Günümüz dünyasında insanlar çok sık duş aldıkları, diyetler nedeniye az yağlı beslendikleri için saçlar, esansiyel yağlarını kaybediyorlar ve kuruyorlar. Ayrıca ısı ve kimyasal işlemler saç telinin yapı taşı olan keratin proteinin yıkılmasına neden oluyor. Keratin zarar gördükçe saça istediğiniz şekli verseniz de saçlarınız bir fırça gibi mat ve cansız görünüyor. Peki hangi saç bakım yağları daha iyi?

argan yağlı saç serumu

Hangi Saç Bakım Yağları İşe Yarar?

Saç bakım ürünleri ilk etapta 2 gruba ayrılıyor. Saç çıkaran ürünler ve saç bakımı yapan ürünler. Saç çıkaran ürünler aslında temel olarak saç bakımı yapmazlar, saç bakımı yapan ürünlerin de saç çıkarmazlar. Biz size burada sadece saç bakım yapan ürünlerden bahsedeceğiz. Piyasada bir çok saç bakım yağı var. Bunların bazıları kimyasallar, bazıları yağlar içeriyor. Oysa en iyi bakım hem kimyasal hem yağlar ile kombine edilmiş ürünler ile sağlanıyor. Özellikle Argan Yağlı ve Keratin içeren bakım yağları çok etkililer. Çünkü bu ürünlerin gerçekten kaliteli olanları düzenli kullanıldığında saçta oluşan yıpranmayı çok iyi şekilde onarabiliyorlar. Peki Argan ve Keratin içeren ürünler nasıl etki gösteriyorlar.

Argan ve Keratin Saç Serumu

Argan Yağının saç ve cilt üzerindeki yenileyici etkileri bilimsel çalışmalar ile ispatlanmış durumda. Keratin ise tırnak ve saç gibi organlarımızın temel proteini. Isıya karşı çok dayanıklı olmayan keratin proteini, ısı ve kimyasal işlemler ile aşınmaya başlıyor. Bu da saçların mat ve cansız görünmesine neden oluyor. Saç bakımında yapılması gereken temel işlem, saça keratin takviyesi yaparak saç telindeki aşınmaları onarırken, argan yağı gibi yağlar ile saçın esnekliğine, parlaklığına ve gücüne geri kavuşmasını sağlamak. Keratin takviyesi yapmadan sadece yağlar ile saça bakım yapmak genellikle yetersiz kalıyor. Keratin özellikle ısı ve kimyasal işlem kaynaklı yıpranmalarda çok etkili. Saçlarınızı boyatıyorsanız, 1-2 tondan fazla renk açıyorsanız, perma gibi kimyasal işlemler, fön çekmek, saç düzleştiricisi kullanmak gibi ısı işlemler kullanıyorsanız ya da jöle, köpük, wax gibi kimyasallar ile şekillendirme yapıyorsanız kesimlikle Argan ve Keratin içeren bir bakıma ihtiyacınız var demektir. Peki en kaliteli Argan ve Keratin serumları hangileri? Kaliteli bir serumu nasıl anlarız?

en iyi saç serumları

Hangi Saç Serumu En İyi?

İyi kalite saç serumunu sıradan kullanıcıların anlamasının kolay bir yolu yok. Ancak deneme yanılma yöntemi ile anlaşılabiliyor. Bir çok tüketici arganın mucizevi etkilerini öğrenip saf argan yağı alma hatasına düşüyor. Oysa saça saf argan sürmekle, zeytinyağı sürmek arasında bir fark yok. Saça doğrudan uygulanan yağ kirli yağlı pis bir görüntü veriyor. Bu görüntüyü gidermek için saçı sıcak su ile bolca şampuanlamanız lazım. Bu durumda da saça yağ uygularken saçı daha da kurutmuş oluyorsunuz. Sadece Keratin uygulamak da saçların sertleşmesine yumuşaklık ve esnekliğini kaybetmesine hatta kırıklara neden oluyor. Saçların parlak ve yumuşak kalması için keratinin argan yağı ile karıştırılması ve saça tutunması için kaliteli silikonlarla seyreltilmesi gerekiyor. Bu sayede argan saçınızı yağlı göstermezken saç telinize gereken nemi ve esnekliği kazandırabiliyor. Peki işe yarar kaliteli bir arganlı keratin bakım serumunun fiyatı ne kadar?

Keratinli Argan Yağı Fiyatları

Fiyat bir çok üründe olduğu gibi fiyat kaliteli argan keratin ürünü seçerken iyi bir referans kaynağı olabilir. Piyasada satılan iyi kalitedeki arganlı serumlar, toptancı sitelerde 350 liradan başlıyor. Perakende satış yapan sitelerde aynı ürünler 450-500 lira bandına çıkıyor. Çünkü argan çok verimli bir bitki değil ve çekirdeğinin 60 kilosundan 1 litre yağ çıkıyor. Ayrıca bu yağ ithal olduğu için taşıma ve gümrük vergileri ile Türkiye’ye çok pahalıya geliyor. Ayrıca sadece argan değil, seruma eklenen keratin ve diğer katkıların da fiyatları kalitelerine göre 3-4 kat değişebiliyor. En iyi kalite silikon ile düşük kalite silikon kullanmak bile ürün fiyatında ciddi etkilere neden oluyor. En kaliteli malzemeler ile hazırlanmış bir argan keratin serumunun satış fiyatı 450 liranın altında mümkün olmuyor. Peki saçlarını onarmak isteyenler için en iyi saç serumları hangileri?

Saç Serumu Tavsiyeleri

1) CERAGAN Argan & Keratin Saç Serumu (549 TL)

Ceragan’ın listenin zirvesinde olmasının nedeni son derece etkili olmasına rağmen fiyat olarak da çok avantajlı olması. 549 liralık fiyatına rağmen hala 1000-1500 liralık ürünlerden daha iyi bakım sağlıyor. Yüksek kaliteli hammaddeden üretilen bu ürün ideal argan keratin oranına sahip . Saçlardaki çatallanmayı ve matlaşmayı onarır. Saçlara parlaklık, yumuşaklık ve ipeksi bir görünüm kazandırır. Sık kimyasal ve ısı işlem nedeniyle yıpranan saçı onarır. Özellikle sık sık fön çeken ya da saç düzleştirici kullananlar ve saçlarına sık sık boya işlemi uygulayanlar tercih ediyorlar. Ceragan düzenli kullanımda saç uzama hızını da arttırıyor. Ürün erkek kullanımına da uygun. Fiyatı da profesyonel ürünler içinde hala makul seviyede 549 TL. Şekerli kokusu da çok beğeniliyor ve özellikle sigara gibi kötü kokuların saça sinmesini geciktiriyor. Ürünün en büyük dezavantajı ürün sadece seçkin kuaförler ve eczaneler üzerinden satılıyor. 2 senedir internet satışı da sadece tek bir site üzerinden gerçekleşiyor.

Rr Line Argan Star Regenerating Argan and Keratin (1850 TL)

Rr Argan Star stres altındaki saçlar için ideal bir ürün. Saçtaki çatallanmaları hızla onarır. Saçları oksidasyondan ve serbest radikallerin zararlarından korur. Saçı nemlendirir ve kökten uca parlaklık kazandırır. Ürünün fiyatı 1850 TL. İthalatçı firma düzenli ürün getirmediği imkanınız varsa bu kaliteli ürünü yurt dışından tedarik etmeyi deneyebilirsiniz. Yurt dışı fiyatı 55 dolar.

Royale Argan Oil & Keratin Hair Serum (1600 TL)

Royal Amerika’da üretilen en kaliteli argan ve keratin içerikli serumlardan biri. Saçlarınıza 24 saat süren koruma etkisi sağlar. Kabaran ve çatallaşan saçları yatıştırır. Yıpranmış saçları onarırken ileride oluşacak yıpranmalara karşı da korur. İçeriğinden vitamin A ve E ile derinlemesine etki eder. Saçlarda ipeksi bir yumuşaklık ve parlaklık sağlar.

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler İçerikler

To Top