Genel

En İyi Saç Serumları

en iyi saç serumu

Saç serumları yıpranan saçları onarmak ve dökülmeleri durdurmak için en sık başvurulan saç bakım yöntemi. Bir çok tüketici saçlarıyla ilgili problem yaşadığında dermatoloğa gitmeden hemen saç bakım ürünlerinden medet umuyorlar. Çok az saç bakım serumu hemen hemen herkeste işe yarıyor. Yazının sonunda işe yarar serum önerilerini ve markalarını bulabileceksiniz. Ancak çoğu zaman tercih edilen serumlar işe yaramıyor ve kafa karışıklığı yaratıyor. Çünkü herkesin saçları ile ilgili yaşadığı sorunlar farklı. Peki saç bakımına neden ihtiyacımız var? Saçlar neden sağlığını kaybeder ya da dökülmeye başlar?

Saçlar Neden Sağlığını Kaybeder?

Saç problemlerinin içinde en önemli konu saç dökülmesi. Saç dökülmesinin pek çok nedeni olabiliyor. Öncelikle saç bakımı ile önlenemeyecek saç dökülme nedenleri var. Bunlar erkek tipi saç dökülmeleri ve genetik saç dökülmeleri. Bu durumda saç bakımı sadece dökülmeyi yavaşlatıp dökülmeyi yavaşlatarak daha geç kelleşmeyi sağlıyor. Bunun dışında bazı ilaçlar (ülser, gastrit ilaçları), beslenme hataları (b12, D vitamini eksikliği), stres, hormonal problemler, saça uygulanan kimyasal ve ısı işlemler dökülmelere neden oluyor. Hem erkeklerde hem de kadınlarda işe yarayan arganlı keratinli saç serumları var, ancak temelde erkek ve kadınların saç dökülme nedenleri bir birinden farklı. Peki erkeklerde dökülme nedenleri nelerdir?

Erkeklerde Saçlar Neden Dökülür?

Erkeklerde saç dökülmesinin asıl nedeni genetik ve erkeklik hormonudur. Erkeklik hormonu yapısı gereği saç döker ve vücutta kıllanma yapar. Kadınlık hormonu da vücut kıllarını döküp saçları güçlendirir. Yani erkeklerin saçlarının dökülmesinin ve kelleşmelerinin asıl nedeni erkek olmalarıdır. Kadınlar saçlarını boyatmalarına, asitlerle perma yapmalarına, hergün fön çekmelerine karşı kel kalmıyorlar ancak erkekler biraz jöle kullandıkları için kelleşebiliyorlar. Yani saça sürülen kimyasallar, yanlış beslenme, bazı ilaçlar, stres erkek tipi saç dökülmesi sürecini hızlandırabilir. Ya da doğru bir saç bakımı erkeklerin daha geç kelleşmelerine neden olabilir. Bu arada 70 yaşında bile gür saçlara sahip olan erkekler de vardır, ancak bu da tamamen genetik bir faktördür. Ortalama olarak erkekler kelleşmeye doğru ilerler. Peki kadın tipi saç dökülmesi nasıl ilerler?

Kadınlarda Saç Sağlığı

Kadınların güzellik tutkularının en önemli öğesi belki de saçları. Kadınlar daha güzel görünmek adına saçlarına her türlü işkenceyi yapabiliyorlar. Saç boyatma işlemlerinde saç boyası, güçlü bir asit olan hidrojen peroksit seyreltilerek saça uygulanır. Bir çok çalışan kadın hergün saçına yüksek ısı ile fön çekiyor ya da saç düzleştiricisi kullanıyor. Hatta eskiden saçlarını düzleştirmek için eskiden tütü kullanan kadınlar da vardı. Tüm bu uygulamalara rağmen kadınların kel kalmamasının sebebi kadınlık hormonudur. Ancak buna rağmen zaman zaman kadınlar da yoğun dökülme yaşayabilmektedirler. Ayrıca yoğun ısı ve kimyasal işlemler sonucu saçların matlaşması, canlılığını parlaklığını kaybedip, fırça gibi görünmesi ortaya çıkıyor. Mat, cansız ve hacimsiz saç kadınların en büyük saç probmlemlerinin başında. Peki hangi tip saç serumu kullanılmalı?

Hangi Saç Serumunu Seçmeli?

Saç probleminizin kaynağını teşhis ederek buna uygun bir bakım tercih etmeniz gerekmektedir. Hem erkeklerin hem de kadınların kullanabileceği işe yarayan saç serumu tipi arganlı keratinli saç serumlarıdır. Bu serumlar çoğu vakada saç dökülmesini durdurmakta ve yıpranmış cansızlaşmış saçların parlaklığını, esnekliğini ve hacmini geri kazanmasını sağlamaktadır. Ancak sadece keratin ya da saf argan yağları aynı etkiyi vermemektedir. Keratin saçın yapı taşıdır. Ancak tek başına keratin uygulamak hacim verse de saçın sertleşmesine ve kırılmaların artmasına neden olmaktadır. Saf argan ise saçı ağırlaştırmakta, saçta yağlı ve pis bir görüntü vermektedir. İdeal olanlar keratin ve %5-7 argan yağı ile harmanlanmış serumlardır. Böylece argan saça esneklik ve parlaklık verirken, keratin saç telini onarmakta ve hacim vermekte ve dökülmeleri durdurmaktadır. Argan saç derisine de çok faydalıdır. Peki saçınız çok döküldüyse ciddi bir şekilde kelleşme yaşadıysanız ne yapmalısınız?

Yeni Saç Çıkarmak Mümkün mü?

Eğer artık kafanızda bakım yapacak kadar saç kalmadıysa, ya da ciddi kelleşme yaşıyorsanız bilinen saç çıkartan tek bir ürün var. Amerikan İlaç ve Gıda Dairesi FDA’dan lisanslı saç çıkardığı bilimsel olarak kanıtlanan tek ürün var. O da Minoxidil etken maddesi. Minoxidil etken maddeli ürünler çeşitli markalar altında satılmaktadır. Erkekler için %5 kadınlar için %2’lik formları satılmaktadır. Ayrıca erkeklerde saç çıkartan bir hap da mevcuttur ancak ilaç önerisinde bulunmak istemiyoruz. Bu konuyu doktorunuz ile konuşmanızı öneririz. Çünkü bu ilaçların cinsel isteksizlik gibi problemler yarattığına ilişkin şikayetler bulunmaktadır. Ayrıca saç çıkartan minoxidilin en kötü özelliği kullanmayı bıraktıktan sonra bir kaç içinde saçların dökülüp tekrar eski haline gelmesi. Peki hangi ürünleri kullanabiliriz?

CERAGAN Argan&Keratin Saç Serumu 189 TL

ceragan saç serumu

Ceragan Argan ve Keratin çok duyulmayan ve çok işe yarayan bir saç serumu. Serumun içinde %7 oranında argan yağı bulunmakta. Ayrıca %3 oranında argan yağını takviye edecek diğer yağlardan (zeytin, mısır, buğday, hindistan cevizi, papatya yağları) bir kokteyl var. Yüksek kaliteli keratin proteini de içeren Ceragan serum hem kadınlar için hem erkekler için oldukça etkili. Özellikle her gün duş alan, saçlarını yıpratacak şekillendirme ve renklendirme işlemleri uygulayanların muhakak uygulaması gereken bir ürün. Saçları ağırlaştırmıyor ve saçlara sinen kötü kokuları gideren çok güzel bir kokusu var. Tek kötü yönü profesyonel bakım için tasarlandığı için sadece seçkin kuaförlerde bulunuyor. Kuaför toptancılarında 24’lü kolilerde satılabiliyor. Tek satan yerler internette zor bulunuyor.

REGAINE Saç Serumu (minoxidil) 490 TL

Minoxidil maddesini içeren piyasada değişik markalarda bir sürü ürün mevcut. Bu ürünün lisansını alan ve ilk kez piyasa çıktığı marka Regaine’dir. Kullanıldığı sürece yeni saç çıkarabilen, kelleşmeye karşı kullanılan onaylı tek madde. Ancak bu regain’in kullanma kılavuzunda yazdığı şekilde etkileri sadece kullanıldığı sürece sürüyor. Ürünü bıraktıktan sonra saçlar eski haline dönüyor ve çıkan saçlar da dökülebiliyor. Uzun süre ve disiplinli kullanmak gerekiyor. Bazı yan etkileri konusunda da internette yorumlar var. Ayrıca unutmamak lazım, tüm saç bakım ürünlerini ilk kez kullanacaksanız önce kolunuzun iç kısmına uygulayıp bir 15 dakika bekleyin. Eğer bir reaksiyon almazsanız uygulayın.

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler İçerikler

To Top